Vyrovnaný jídelníček

Kvalitní strava je základem pro naše zdraví, a proto není divu, že otázkou jídla a diet se zabývá řada odborníků. Asi bychom nenašli člověka, který by někdy nezažil nějakou dietu, ať už kvůli nějaké nemoci anebo protože chtěli shodit nějaké to kilo.

Diety na zhubnutí jsou stále módní a můžeme jen spekulovat, proč něco takového neřešily naše prababičky, které často byly jen ženami v domácnosti, nesportovaly a neměly žádnou těžkou fyzickou práci. Bylo to tím, že žily skromně a maso měli jen na neděli? Nepřejídaly se. Nechodily do cukráren a nemlsaly potají čokoládu a bonbóny? Kdo ví.

jídelníček

Mnozí si dnes nechávají sestavit jídelníček přímo pro sebe. Dávají peníze svým výživovým poradcům a tráví spoustu času dodržováním přesně stanovených dávek jídla, jeho složení. Toto je pochopitelné, pokud máme zdravotní problémy a musíme dodržovat dietu stanovenou lékařem, ale kde se stalo, že se neumíme ovládat, přejídáme se a tloustneme? A pak, místo toho abychom se nad sebou zamysleli a začali sportovat a hýbat se, tak běžíme za výživovým poradcem a vyhazujeme peníze za jídelníčky. A že uvěříme, že když budeme dodržovat nějakou dobu tento jídelníček, tak shodíme a pak zase budeme jíst jako předtím a kila už nepřibereme?

Chcete-li upravit svou váhu a tuto si udržet, nepouštějte se do diet. Upravte svůj jídelníček, aby jeho celkový výživová hodnota byla na stejné úrovni, jako je váš denní výdej energie a váha se sama upraví a hlavně – zůstane vám.

sport

Pokud jste sportovec, tak je pro vás samozřejmostí jídelníček, který musí respektovat vaše vyšší výdaje energie, musíte mít fitness stravu upravenou dle vašich potřeb. Ale tohle není redukční dieta, to je jídelníček, který bude kontrolovat, aby vaše tělo nestrádalo a dostalo ve zvýšené míře vše, co potřebuje ke e sportovním výkonům.

Vyrovnaný jídelníček si můžete sestavit sami, větší problém je ho poté dodržovat.