Binturong – mazlivá šelma

Mnoho lidí o binturongovi ještě ani neslyšelo, což je škoda, protože toto roztomilé, pro mnohé však stále ještě tajemné zvířátko, má dokonce svůj světový den, který v roce připadá na 13. května. Proto si teď o binturongovi něco povíme, abyste s ním propříště mohli jeho den oslavit.

 Tajemný binturong
Pokud jste o binturongovi ještě neslyšeli, nic si z toho nedělejte. Mnozí odborníci o něm totiž také moc  nevědí. Že binturong existuje, to samozřejmě vědí, přesto toto zvířátko zatím zůstává tajemné, a znalosti o něm pocházejí především z chovu v zajetí. Jejich život ve volné přírodě zatím zůstává všem utajen.

Binturong pochází z jihovýchodní Asie, kde se ukrývá v hustých tropických pralesech. Patří do rodu cibetkovitých šelem, které jsou poměrně malé, proto nikoho nepřekvapí, že binturong doroste délky maximálně jednoho metru. Váží okolo 25 kg, a samice zpravidla bývají tak o 20% větší než samci. Jejich hustá černá srst pokrývá celé jejich tělo až po ocas, který mají velký stejně tak, jako jsou oni sami. Ocas je totiž jejich chlouba, a slouží jim jako pátá končetina při lezení po stromech. Můžou se za něj zavěsit, a on je bez potíží unese. Dokonce i při silných bouřkách a vichřicích mají jistotu, že díky ukotvení ocasu ze stromu nespadnou. K lezení po stromech mají také skvěle vyvinuté tlapky, jejichž klouby mohou otočit až o 180°, což jim umožňuje scházet ze stromů legračně hlavou dolů.

Binturongové se živí malými ptáky, rybami, žížalami a hmyzem, ale snad nejvíce si pochutnají na ovoci, největší pochutinou jsi pro ně fíky, banány, jablka a pomeranče. Hmyz a podobnou stravu jedí jedině tehdy, když se jim naskytne příležitost. Tu však nemají zase tak často, protože z korun stromů neradi slézají. Nahoře ve větvích se totiž cítí nejbezpečněji, proto tam zůstávají, co nejdéle můžou. Většinu dne prospí, a aktivní jsou jen v noci, kdy jim nehrozí velké nebezpečí.

V pralesích binturongové sehrávají svou důležitou roli, neboť pomáhají rozmnožovat semena plodů, které jedí. Navíc stromům pomáhají od škůdců, které chytají a jedí. V zajetí se nechá snadno ochočit, proto je oblíbeným mazlíčkem.