Stavitelné výstružníky – k čemu se využívají a kdy se bez nich neobejdete

Pracujete v oblasti kovovýroby, potřebujete vyvrtat přesný otvor a nemůžete si dovolit žádnou chybu? Pak byste měli znát nástroj jménem výstružník.

Stavitelné výstružníky – k čemu se využívají a kdy se bez nich neobejdete

V oblasti kovovýroby je přesnost velmi důležitá. Každá dírka musí být navrtána správně, musí být na svém místě a nepřesnost se neopouští. Jen v případě, že bude každý detail perfektně sedět, může být práce úspěšně dokončená. Během obráběcích prací záleží na každém centimetru i milimetru a co se týče vrtání dírek do těchto materiálů, je zapotřebí využívat vždy ty správné nástroje. Obyčejný výstružník tak může mít hodně důležitou úlohu. Jakou?

pexels-photo-834892

Na co se využívá

Stavitelný výstružník I-nastroje je nástroj, který se využívá právě v oblasti kovovýroby. Konkrétně je nezbytnou součástí dokončovacích obráběcích prací při vytváření válcových otvorů. Při vrtání jde samozřejmě o přesnost, na které velmi záleží. Jakmile se dírka vyvrtá, ještě není zcela hotová a úplná. Pak přichází na řadu výstružník, který může mít různý průměr. Podle toho, jaký otvor – jakého tvaru vrtáme, pak volíme i druh výstružníku. Výstružník menší otvor dále opracuje tak, aby byl otvor skutečně přesně vyvrtán, tak jak je to potřeba. Během samotného vrtání totiž nikdy nedosáhneme požadované přesnosti. Zpravidla se nejprve vyvrtá menší dírka, která musí být upravena a to právě výstružníkem.

iron-rods-reinforcing-bars-rods-steel-bars-46167

Stavitelné výstružníky ruční se pak využívají především pro průchozí dírky. Teprve až vystružované otvory mají dokonale přesný geometrický tvar, požadovaný rozměr a samozřejmě i hladký povrch. Rozměry výstružníků se dají měnit v závislosti na plynule vyměnitelném rozměru, který bývá uveden.

Přesná výroba otvorů

Stavitelný výstružník se využívá k výrobě otvorů v procesu zvaném vystružování. Tento nástroj vás dovede k dokonalému vyvrtání děr tak, jak je potřebujete mít. Existuje řada rozměrů a velikostí, takže je možné si vybrat nástroj různě veliký pro perfektní vyvrtání každé díry. Přesnost je v tomto případě skutečně důležitá.

Výstružník se řadí mezi víceřezné nástroje a jeho břity jsou po obvodu nástroje rozmístěny nepravidelně tak, aby bylo vždy dosaženo požadovaného tvaru otvoru.