Podle čeho vybírat venkovní dlažbu? Vsaďte nejen na kvalitní materiál!


Venkovní dlažba dokáže z vaší zahrady nebo okolí domu udělat hotovou oázu, musí být ale vhodně zvolená. Jak se s výběrem venkovní dlažby popasovat?

Podle čeho vybírat venkovní dlažbu? Vsaďte nejen na kvalitní materiál!

Rekonstrukce nebo stavba nového domu sebou nese mnohé úskalí, nejprve se obvykle řeší vybavení interiéru a až potom přichází na řadu zahrada. S tím se pojí i okolí domu a samozřejmě výběr vhodné dlažby. I takový zdánlivě malý detail ale je velmi důležitý. Dlažba by měla být především bezpečná a plně funkční, materiál na ni použitý by pak měl mít dlouhou životnost. Jak se s tímto nelehkým úkolem popasovat?

pexels-photo-2566380

Beton je sázkou na jistotu

Co se týče materiálu, na výběr je jich samozřejmě mnoho. Asi tím nevyužívanějším i nejosvědčenějším materiálem je beton. Ten má dlouhou životnost, je odolný a spolehlivý, položit se dá v podstatě kamkoliv. Betonová dlažba je klasikou a tak i sázkou na jistotu, hodí se před dům, na příjezdovou cestu, ke garáži ale i na zahradu. Pokud pak řešíte, jak si pohrát se vzhledem zahrady, určitě vsaďte i na drobnější detaily, cestičky v zahradě mohou být lemovány chodníčkem ze dřeva, využít se ale dají i kameny. Pokud pak řešíte, jakou dlažbu využít k bazénu, bude opět beton tím nejlepším řešením.

Dlažba by se měla vybírat i podle toho, jak moc bude zatěžována. Pokud se jedná o malé cestičky zahradou, stačí mít dlažbu obyčejnou, není potřeba ji mít připravenou na velkou zátěž. Což naopak u takové příjezdové cesty je zase naopak. Potom může být dlažba volena jinak i podle toho, kde se bude nacházet.

pexels-photo-424154

Pohrajte si s detaily

I když si zvolíte betonovou dlažbu, nemusí být jednotvárná. Na výběr máte z nejrůznějších tvarů, od kostek po obdélníky, velké čtverce nebo malé. Hodit se může například venkovní dlažba 50×50, kdy jde o poměrně standartní rozměr. Ať už ale zvolíte kamennou nebo betonovou dlažbu, ozdobnou nebo jednoduchou, vždy se rozhodujte podle toho, jak vypadá váš dům. Snažte se sladit dlažbu s okolím domu, se zahradou ale i se samotnou fasádou domu. Každý detail by měl dokonale ladit a jednotlivé prvky by se neměly příliš bít.

A nezapomeňte, že právě to, jak vypadá váš dům a jeho okolí zvenčí, dělá o vašem bydlení největší dojem.