Jak konečně začít běhat?

Běh, nebo také jogging, patří v současné době k nejoblíbenějším sportům. A to z mnoha různých důvodů. V první řadě je to sport téměř pro každého. Diktujete si své vlastní tempo, takže s během může začít jak sportovně laděný člověk, tak i ten, kdo se doposud pohybu spíše vyhýbal. I když nejste zrovna v nejlepší kondici, je běh skvělým způsobem, jak se do ní dostat.

šedé boty

Dalším důvodem, proč si běh tolik lidí oblíbilo, je, že se dá provozovat vcelku kdekoliv a navíc na čerstvém vzduchu. Zatímco ke spoustě jiných aktivit je zapotřebí tělocvična, kurt nebo vhodný terén, jogging nic speciálního nevyžaduje. Běhat můžete v přírodě, v parku, ale i kolem vašeho bloku ve městě. S tím souvisí i to, že k tomuto sportu nepotřebujete žádné pomůcky. Není zapotřebí míč, raketa ani další drahé náčiní, vystačíte si pouze s kvalitními botami a funkčním oblečením.

V neposlední řadě stojí za popularitou joggingu také absolutní finanční nenáročnost. Kromě již zmíněných bot prakticky nemusíte investovat do ničeho a i to může hrát důležitou roli.
běhání s hudbou

A jak tedy s touto aktivitou začít? Stanovte si cíl, kolik chcete uběhnout například za první měsíc. Nedávejte si jej příliš vysoko, je možné, ze začátku budete velmi unaveni a není moudré se nechat otrávit tím, že nebudete se svými výsledky spokojeni a budete se zbytečně trápit. Vhodné je také zahájit pravidelnost a určit si dny, ve které budete běhat. Nechte si mezi jednotlivými výběhy alespoň zpočátku den či dva pauzu.  

Stáhněte si aplikaci do telefonu. Je jich k dispozici spousta a to zdarma a pomohou vám sledovat a zapisovat jednotlivé výkony, délku běhu, čas či třeba tep nebo uběhnuté kilometry za minutu. Můžete tak pozorovat svůj progres v průběhu času, což působí velmi motivačně.

Odměňte se. Pokud splníte svůj cíl, kupte si například nové oblečení na běh, aby vás sport o něco více bavil.