Domácí čisticí prostředky

Při úklidu používáme všichni čisticí prostředky. Koupíme čistidla na podlahy, okna, sporáky, zkrátka koupíme vše, na co si jen vzpomeneme. Chemikálie, které tyto prostředky obsahují, poškozují nejen naši pokožku, ale i životní prostředí. Jestli nám na přírodě záleží a máme trochu volného času navíc, můžeme si čisticí prostředky vyrobit sami. Možná vás to bude i bavit. Většinou všechny potřebné ingredience nalezneme doma, pokud ne, určitě je seženeme za pár korun.
jedlá soda bikarbona
Domácí čistidla tedy ušetří přírodu i naši peněženku. Možná vás překvapí, že domácí produkty budou fungovat docela dobře. Do většiny domácích čističů budete přidávat jedlou sodu nebo ocet. Naše babičky vlastně nic jiného nepotřebovaly. A přesto jejich domácnost zářila čistotou. Jestli vám vadí octový zápach, můžete si vyrobit čistidla s vůní. Pokud přidáte pomerančové, citronové nebo limetkové slupky, účinnost přípravku se nijak nezmění. Stejně vám poslouží pro provonění i některé bylinky. Ocet, ale rozhodně nezatracujte. Má odmašťovací schopnosti, je desinfekční. Z octa si můžete vyrobit univerzální prostředek na čištění oken, zrcadel, podlahy. Dobře ho využijete k umytí koupelny i toalety.
čisticí prostředky pro úklid
Jak na výrobu čisticího prostředku za pár korun?
Citrusové slupky, můžete je klidně namíchat, vložte do nádoby o obsahu jednoho litru. Zalijte octem až po okraj nádoby a nechte tři týdny louhovat. Před použitím výluh nařeďte jedna ku jedné s čistou vodou. Nalijte do rozprašovače a můžete ihned používat.
Pokud nechcete čekat tři týdny, než budete mít výluh hotový, zkuste rychlejší variantu. Do půl litru octa nalijte čtvrt litru vody a přidejte dvacet kapek esenciálního oleje. Ten si můžete vybrat podle libosti.
Vodní kámen je také všudypřítomný. Nepříjemný je v rychlovarných konvicích. Účinně se ho zbavíte octovým roztokem, který necháte v konvici povařit. Roztok řeďte jedna ku jedné.