Češi a letní sezona

Peníze letos nebyly pro Čechy při volbě dovolené tak velký problém. V čem tedy vězí skutečný důvod patnácti procentního poklesu zájezdů do zahraničí, převážně do středomoří?

Jsou to celkem tyto důvody:

1.       Obava z terorismu
2.       Migrační vlna z východu
3.       Češi zůstávají raději v českých destinacích
4.       Vir Zika

Průměrná dovolená
Podle propočtů letos vyjelo na dovolenou do zahraničí přes čtyři miliony Čechů, což je podstatně méně než loňskou letní sezonu.  Na dovolené v zahraničí strávili Češi v průměru sedm a půl dne a na osobu je pobyt vyšel na necelých dvanáct a půl tisíce korun.

Za všechno mohou média
Letos měl mediální dopad na Čechy při volbě dovolené fatální vliv. Z toho důvodu se místo ceny a délky pobytu soustředili spíš na výběr bezpečných destinací mimo teroristické útoky, mimo občanské války nebo mimo proud migrační vlny, která se sem valí z muslimských zemí, zasažených válkou.

Situace se mění
Mezi cestovními kancelářemi platí, že oblíbenost destinací se mění a mapa oblíbenosti stejně jako statistika se mění spolu s ní. Cestovky na tyto situace až do letošní sezony reagovaly tzv. first minute, což jsou dovolené, které se dají vybrat dlouhodobě dopředu, načež je můžete buďto částečně změnit, nebo k nim mít jisté bonusy a benefity.

Letos se však vyskytla spousta klientů, kteří o svém zájezdu rozhodli až deset dní před odletem – cestovní kanceláře se tak vyrovnávaly s faktem, že v některých zemích docházelo k nepokojům a občanským válkám, takže daly svým klientům možnost v takovémto případě volbu destinace změnit nebo posunout termín odletu.

Letos se nejvíc Čechů shánělo po Španělských, Italských a Bulharských destinacích, zatímco Turecko, Tunis, Egypt a Řecko prudce klesly. Stejně prudce však kleslo i Německo – s největší pravděpodobností z důvodů imigrantské situace.