Aby se dítě už nikdy nebálo lékařů

Co dělat, když vaše dítě před každou návštěvou doktora úzkostlivě pláče, dělá scény už doma a nechce na sebe nechat ani sáhnout? Situace, která je velice složitá pro všechny – jak pro dítě, pro rodiče a také lékaře se dá řešit. A nejvíc to záleží právě na rodičích i přístupu samotných lékařů k dětem. Malé děti si odpor k vyšetření vypěstují snadno – nelíbí se jim, že na ně sahá cizí člověk, děsí je bílý plášť a stejnokroj a navíc musí dělat něco, co se mu nechce. A nedej bože, když má dostat injekci. Děti si většinou odpor k doktorům vypěstují v batolecím věku, ale postupně jak rostou a začnou chodit do školy, strach se sám eliminuje a odezní. V některých případech, ale nezmizí a drží se až do dospělého věku. Zejména děti, které od útlého věku musely k lékaři často a byly hodně nemocné, mají odpor větší. Jak pomoci dětem aby se lékařů nebáli a jak je co nejlépe uklidnit a motivovat?
medvídci se stetoskopem

·         Děti nikdy nestrašte: zoufalý rodič, který už neví, jak dítě zklidnit často sáhne po zastrašování typu – pokud tě paní zubařka neprohlédne, zuby tě budou bolet a bude ti je muset vytrhnout. Dítě nepochopí, co tím chcete říct, naopak se chytne jen toho, že mu bude zubařka trhat zuby, a že to bude bolet. Důvěra v lékaře se tak nemůže nikdy vypěstovat.

·         Rodič musí být vždy klidný a hravý: nervozitu rodič velmi snadno přenese na dítě – nezapomeňte, že dítě to vždy vycítí. A tak hlavně vy musíte být v klidu a na dítě se už od rána usmívat. Klidně mu slibte nějakou odměnu za statečnost. Připravte na dítě na to, co ho čeká, ale šetrně a vemte si na pomoc třeba plyšáky a zahrajte dětem divadlo. Pomoci také mohou dětské hračky jako napodobeniny lékařských pomůcek – injekce, stetoskop. Dítě si tak může zkusit ošetřit hračky a plyšáky. Hra na doktora zabírá u většiny bojácných dětí.
lékařské hračky

·         Nezapomeňte doma oblíbenou hračku: nechte dítě, ať si vždy vezme sebou na prohlídku oblíbenou hračku. Budou se s ní cítit lépe a více v bezpečí.

·         Na návštěvu se připravte i vy: rodič by měl do ordinace s plačícím dítětem vstupovat vždy připravený. Klidně si i napište, na co jste se chtěli lékaře zeptat, jaké problémy má vaše dítě a jak dlouho – nikdy nelovte v paměti, zbytečně se zdržujete a dítě tak více stresujete. Pokud je to možné objednejte se na návštěvu telefonicky dopředu a dojděte v době, kdy nebude v čekárně moc lidí. Čím víc cizích lidí dítě u doktora potká – tím to bude pro něj horší.