Karlštejn

Na západ od Prahy na vás čekají krásné lesy, ale také jedna z našich nejvýznamnějších českých památek – Karlštejn.

Jedná se o hrad, který byl postaven naším velice významným panovníkem, Karlem IV. Karlštejn byl založen v roce 1348 a stavebně dokončen v roce 1365. Rozkládá se na kraji lesů, nad řekou Berounkou, v chráněné krajinné oblasti Český kras. Najdeme jej konkrétně ve stejnojmenné vesničce – Karlštejn.

Původně sloužil jako soukromé sídlo panovníka, později byl využíván jako úschovna pro říšské korunovační klenoty. Karlštejn je kamenným hradem, který působí velice mohutně, protože se skládá z mnoha budov, které jsou kaskádovitě poskládány a tvoří tak typický pohled.


Jak se na Karlštejn dopravit?

· Na Karlštejn se dobře dostanete například vlakem ze směru od Prahy, ale také z Berouna. Vlaky zde jezdí opravdu často, většinou i po půl hodině, čekat tak rozhodně nebudete dlouho. Případné čekání si můžete zpříjemnit v některé ze dvou restaurací, které jsou v těsném sousedství vlakového nádraží.

· Autem se ke Karlštejnu sice nedostane pohodlnou dálnicí, ovšem jízda na úzkých opravených silničkách může být romantickým začátkem výletu.

· Dalším způsobem, jak se a Karlštejn dostat, je samozřejmě pěšky. Vedou sem různé pěší trasy, kdy můžete jít údolím podél Berounky nebo naopak přes několik zalesněných kopců, které když překonáte, bude na vás čekat impozantní pohled na majestátní hrad.

· Tento nádherný a velice zachovalý hrad můžete navštívit samozřejmě také na kole. Podél řeky Berounky je známá a hojně využívaná cyklostezka. Cyklisté ovšem musí počítat s tím, že a hlavní přístupové cestě k hradu budou muset z kola slézt a pouze jej tlačit, protože je zde jízda a kole zakázána a často také pokutována.

Každoročně hrad Karlštejn navštíví přes 200000 turistů, zařaďte se tak mezi ně a poznejte krásy tohoto mohutného hradu, který shlíží na údolí řeky Berounky.