Čaje a jejich účinky na naše zdraví


Čaj není jen způsob, jak zvýšit příjem tekutin během dne. Díky tomu, že se různé čaje připravují z nejrůznějších rostlin, které mají v sobě spoustu vitamínů, minerálů a látek, které jsou prospěšné našemu zdraví a dokážou bojovat proti nejrůznějším nemocem, se jeví čaje jako jednou z nejlepších voleb pro náš pitný režim.

Jaké benefity můžete z pití čaje čerpat?

čaj

Zdravé trávení

S trávením se občas trápí každý z nás. Nepravidelná stolice, pálení žáhy, plynatost, nadýmání, bolesti žaludku a podobně. Pro podporu střevního mikrobiomu je výborný zelený čaj, na plynatost a nadýmání zase čaj fenyklový. Pokud chcete uklidnit podrážděný žaludek, dopřejte si šálek mátového čaje.

Podpora imunity

Pravidelné pití určitých druhů čajů podpoří vaši imunitu. Na důležitost podpory imunity nás upozornila zejména pandemie koronaviru, kterou jsme si prošli pár let zpět. Naši imunitu skvěle podpoří například šípkový čaj anebo rakytníkový čaj, které mají vysoký obsah vitamínu C. Pro balanc vašeho organismu je dobrý například kopřivový čaj.

Proti stresu

Se stresem se potýká mnoho z nás. Naštěstí vám opět může pomoci něco tak prostého, jako je čaj. Levandulový čaj vám pomůže relaxovat, heřmánkový čaj uklidní vaše nervy, meduňkový vám pomůže s usínáním a třezalka čaj vám pomůže proti úzkostem.

Snížení rizika onemocnění srdce

Různé čaje vám také mohou pomoci se zdravím vašeho srdce. Dle výzkumů je pro tyto účely nejlepší zelený a černý čaj, a to kvůli svému vysokému obsahu katechinů, které mají pozitivní vliv na vaše srdíčko.

čaj

Hydratace

Jak už jsme zmínili, čaj je skvělý pro doplnění pravidelného příjmu tekutin. Některé čaje vám ale dodají více hydratace, než jiné. Pokud chcete pořádnou dávku hydratace, zvolte mátový čaj, heřmánkový čaj nebo ibiškový čaj.

Zvýšení metabolismu

Pokud chcete podpořit svůj metabolismus, i tohle lze prostřednictvím nejrůznějších čajů. Nakopnout metabolismus vám pomůže zelený čaj, černý čaj, ale také oolong čaj.