Posviťme si na malý byt!

Byty jsou dost drahé, hlavně ty velkometrážní. Pokud máme menší, tak ušetříme, ovšem čekají nás zase jiné starosti. Jestli se tam všechno a všichni vejdeme. A pokud ano, jak to bude vypadat. Bude to ještě hezký domov, kam se všichni rádi vracíme? Kde můžeme také v trávit společný čas s rodinou, volně dýchat, v klidu si odpočinout, nejen přespávat? Ale ano, jen si ho musíme správně zařídit! Na pomoc si vezmeme světlo, barvy a správné vybavení.

muž sleduje žárovky nad ním

Hodně světla

Když je náš byt situován tak, že toho denního přirozeného světla do něj moc „nenachytáme“, pomůže nám vhodné osvětlení umělé. V obchodech dnes najdeme velký výběr. Například moderní, úsporné a hezké LED osvětlení. A to v mnoha variantách. Můžeme použít LED svítidla stropní i bodová, v lištách, LED panely, LED pásky. Také je vhodné v interiéru používat co nejvíce průhledných materiálů, které světlo „nebrzdí“, nebrání mu proniknout do každého tmavšího koutku. Průhledné nebo poloprůhledné mohou být dveře, stěny či zástěny i jiné prvky. V malém bydlení určitě nezapomínáme využít také pomoc vhodně umístěných zrcadel!

Světlé barvy

Malému bytu sluší světlé barvy, které ho dokážou opticky zvětšit. Pomůže klasická bílá, „sluníčková“ žlutá, ale také světlé odstíny modré, zelené a hnědé. Hezky může vypadat i interiér laděný do světle šedých odstínů. V malých bytech odborníci doporučují vyvarovat se přílišné pestrosti a divokých experimentů s kontrasty!

Šikovný nábytek

Malý prostor vyžaduje takový nábytek, který využije každý centimetr. Ideální je nábytek na míru, vestavěné skříně, vhodný je také nábytek na nožkách, rozkládací, kousky s prosklenými prvky nebo z tenkých kovových částí. Do malých bytů se naopak nehodí robustní čalouněné kusy!

světlá obytná kuchyně

Multifunkční spotřebiče

Dalšími pomocníky, kteří nám v minibytech hodně pomáhají šetřit místo, jsou moderní víceúčelové spotřebiče. Třeba multifunkční sporák, trouba, kuchyňský robot, vysavač nebo pračka s integrovanou sušičkou.